chfa-logo

Sıkça Sorulan Sorular

Pearson Ethics, çalışanların Pearson’daki gerçek veya şüpheli suistimaller hakkında endişelerini gizlice bildirebilecekleri ve soru sorabilecekleri internet ve telefon tabanlı bir araçtır. Çalışanlar isterlerse anonim olarak bildirimde bulunma seçeneğine sahiptir.

PearsonEthics, bağımsız bir üçüncü taraf olan Ethico tarafından yönetilmektedir. Bu uygulamaya www.PearsonEthics.com adresinden veya The Hub’da bulunan ‘SpeakUp’ uygulaması üzerinden erişilebilir.

Pearson, çalışanların ve diğer kişilerin Pearson’ın değerlerine, politikalarına, Davranış Kurallarına veya yasalara uygun olmayan şeyler yaptıklarında veya söylediklerinde endişelerini gizli bir şekilde dile getirerek “seslerini yükseltmelerini” teşvik etmeye kararlıdır. Birisi etik dışı veya yasadışı davrandığında bunu dile getirmenin büyük cesaret gerektirdiğinin farkındayız ve bu adımı atan kişilere minnettarız. PearsonEthics, insanları bu endişelerini dile getirmeye teşvik etmenin bir yoludur, böylece uygun şekilde gözden geçirebilir, iyileştirme alanlarını belirleyebilir ve şirketimizin kültürünü güçlendirebiliriz.

Pearson ile çalışan harici üçüncü taraf ortaklar da dahil olmak üzere herkes endişelerini PearsonEthics aracılığıyla bildirebilir.

www.pearsonethics.com adresinden veya telefonla ihbarda bulunabilirsiniz. Telefonla bildirimde bulunmak isterseniz, lütfen www.pearsonethics.com web sitesinin sağ köşesindeki telefon numaraları listesine bakın.

Evet. Bir endişenizi kesinlikle isimsiz olarak dile getirebilirsiniz, ancak kapsamlı ve ayrıntılı bir soruşturma yürütmek için gerekli gerçeklere sahip olmaları için müfettişinizle (aşağıda açıklanan gizlilik içinde) etkileşimde bulunmanız çok önemlidir.

Şirketin küresel politikalarının, Davranış Kurallarımızın, yasaların veya yönetmeliklerin olası ihlallerine ilişkin endişelerinizi dile getirebilirsiniz. Finansal suistimal, taciz, ayrımcılık veya işyerindeki diğer sorunlar, veri gizliliği ve bilgi güvenliği, üçüncü taraf tedarikçi yönetimi sorunları, şirket varlıklarının kötüye kullanımı, dolandırıcılık, insan hakları, adil olmayan iş uygulamaları, çıkar çatışmaları ve daha fazlasıyla ilgili endişeler bunlara örnek olarak verilebilir.

İster adınızı kullanarak ister anonim olarak bildirimde bulunun, lütfen mümkün olduğunca çok ayrıntı verin. İsimler, tarihler, yerler ve soruşturmacıya yardımcı olacağını düşündüğünüz her şey.

Evet. Ek olarak bir beyan ekleyebilir, belge, fotoğraf vb. yükleyebilirsiniz. Telefonla bildirimde bulunuyorsanız, vaka numaranızı ve şifrenizi aldıktan sonra her şeyi ekleyebilirsiniz.

Raporu tamamladıktan sonra bir şifre oluşturacaksınız. Lütfen raporunuzu tanımlayacak olan şifreyi ve vaka numarasını kaydedin veya yazın. Bu, raporunuza istediğiniz zaman erişmenize, durum güncellemelerini gözden geçirmenize ve herhangi bir ek bilgi sağlamanıza olanak tanıyacaktır.

Hayır. Güncellemelerin sağlanmasını isteseniz bile, Pearson bir raporun izini süremiyor. Tüm raporlar üçüncü taraf, bağımsız tedarikçimiz Ethico aracılığıyla gelmektedir. Ethico bilgisayar IP adreslerini toplamaz, arayan kimliğini kullanmaz ve aramaları kaydetmez. Yine, raporunuzu gönderdikten sonra güncellemeleri alabilmeniz için tek yöntem bu olduğundan, şifrenizi ve dosya numaranızı saklamanız çok önemlidir.

Raporlar, küresel uyum ve küresel çalışan ilişkileri fonksiyonlarında raporları incelemek ve soruşturmaktan sorumlu olan belirli kişiler tarafından görülür. Raporunuzu gören herkes soruşturmalar konusunda eğitim almıştır ve tüm raporları sağduyu, hassasiyet ve gizlilikle ele alacaktır

Rapor gönderildikten sonra, rapora erişebilmeniz için vaka numaranızı ve şifrenizi not edin. Bu, isimsiz bir raporda özellikle önemlidir, çünkü soruşturmacının gerektiğinde daha fazla bilgi talep etmesinin bir yoludur.

Araştırmacılar tarafından raportörün kimliğinin gizliliğinin sağlanması için her türlü çaba gösterilmektedir. Bilgi ve soruşturma detayları “bilinmesi gerekenler” temelinde paylaşılır ve gizli tutulur. Sizden, raporunuzu başkalarıyla tartışmayarak soruşturmanın gizliliğini ve bütünlüğünü korumaya yardımcı olmanızı isteyeceğiz.

Hayır. Nasıl bildirimde bulunduğunuzdan bağımsız olarak, iyi niyetli bir bildirimde bulunduğunuz için size karşı misilleme yapılamaz. Bu, standartlarımızın ihlalidir ve Pearson’ın misillemeyi yasaklayan özel bir politikası (Endişeleri Dile Getirme ve Misilleme Karşıtı Politika) vardır. Bir endişenizi dile getirdiğiniz için kötü muamele gördüğünüzü düşünüyorsanız, lütfen bunu derhal ethicsandcompliance@pearson.com adresinden Etik ve Uyumluluk Ofisine veya www.pearsonethics.com adresinden PearsonEthics’e bildirin.

Evet, PearsonEthics web üzerinden yapılan raporları birden fazla dilde alabilir ve tedarikçimiz telefon raporları için çeviri desteğine sahiptir. Yerel telefon numarasını PearsonEthics.com adresinde bulabilir ve yardım hattı operatörüyle tercih ettiğiniz yerel dilde konuşabilirsiniz.

Pearson tüm raporları ve bu raporların gizliliğini çok ciddiye alır. Birçok durumda, muhabir dışında görüşülen ve bilgi paylaşması istenen kişiler de vardır. Sorunun çözümünün gizli tutulmasını gerektiren nedenler de olabilir. Başka bir deyişle, muhabirle veya başka biriyle paylaşılmayacak disiplin cezaları söz konusu olabilir.

Hala Sorunuz Var mı?

Sorunuzun cevabını SSS bölümümüzde bulamazsanız, her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Size kısa süre içinde cevap vereceğiz!

Not: Bu web sitesi Ethico’nun güvenli sunucularında barındırılmaktadır ve kuruluşunuzun web sitesinin veya internetinin bir parçası değildir.

IP adresiniz izlenemez veya takip edilemez.